راهنمای جامع خرید مخلوط کن

امروزه مخلوط کن ها به یک لزوم در آشپزخانه ها تبدیل شده اند. مخلوط کن یک وسایل برقی مخصوص آشپزخانه است که برای مخلوط کردن غذا و نوشیدنی استفاده می شود. از آنجایی که این یکی از لوازم مهم در آشپزخانه است، ما در رلوکس شما را برای خرید یک مخلوط کن راهنمایی می کنیم.

آیا مخلوط کن ها با هم تفاوت دارند؟ مشخصات و ویژگی های مخلوط کن های مختلف در چیست ؟

عملکرد مخلوط کن ساده تر از سایر وسایل الکتریکی باشد و تصمیم برای خرید آن برای مصرف کنندگان آسان است. با این حال، این بدان معنی نیست که قیمت بعضی از دستگاه های مخلوط کن به بیش از ۷۰۰ دلار می رسد (حدود ۴۹۶ JOD) پس شما قبل از تصمیم گیری عجولانه باید برخی از مشخصات را بررسی کنید.

با مشخص کردن برخی از ویژگی ها برای انتخاب شما، مخلوط کن با بودجه شما را پیدا و در تصمیم گیری به شما کمک می کند. ابتدا انواع مختلفی از مخلوط کن ها را لیست می کنیم و سپس مشخصاتی مانند ظرفیت ، نوع تیغه ، مصرف انرژی و برخی از گزینه ها و ویژگی های مختلف مخلوط کن را توضیح خواهیم داد.

ویژگی هایی که مطرح می شوند بدون در نظر گرفتن برند یا نوع محصول در نظر گرفته شده اند. انتخاب محصول به تناسب نیاز شما از اهمیت بالایی برخوردار است. این روند گزینه های شما را محدود و به شما برای تصمیم گیری بین گزینه های موجود کمک می کند. آیا واقعا برای ترکیب مواد غذایی عادی به مخلوط کن نیاز دارید؟ آیا برای آماده کردن نوشیدنی ها به مخلوط کن نیاز دارید؟ آیا نیاز به مخلوط کنی دارید که بتواند دانه های قهوه را خرد کند؟!

انواع مخلوط کن های برقی
مخلوط کن های الکتریکی به دو دسته اصلی تقسیم می شوند: مخلوط کن های سنتی و مخلوط های غوطه وری. انتخاب نوع وابسته به دلایل استفاده و فضایی که مخلوط کن اشغال می کند دارد.
مخلوط کن سنتی نیازمند فضای خالی در آشپزخانه هستند و مخلوط کن غوطه وری به فضای خالی نیاز ندارد، زیرا اندازه آنها کوچک است و می تواند در هر آشپزخانه ای، حتی روی میز آشپزخانه جا داده شوند.

مخلوط کن های سنتی
این نوع متداول ترین نوع در سراسر جهان است و از دو قسمت اصلی تشکیل شده است: پایه دارای موتور، فن خنک کن، دکمه های کنترل، سیم برق و ظرفی که روی پایه قرار می گیرد. غذاها، سبزیجات ، میوه ها و نوشیدنی های مختلفی در ظرف (شیشه) قرار میگیرند که مخلوط ، ترکیب یا خرد شوند.

این نوع در مدل های مختلفی در بازار موجود است و همچنین با نام مخلوط کنترلی نیز شناخته شده است. در اغلب موارد، ظرف از پلاستیک یا شیشه و تیغه ها از استیل ضد زنگ ساخته شده اند. با توجه اینکه مواد غذایی و یا نوشیدنی ها را به چه صورتی می خواهید مخلوط کنید، می توانید تیغه ها را به مدل های مختلف تغییر دهید و همچنین می توانید. در برخی موارد تیغه ها از پلاستیک ساخته شده اند.
درجه این دسته از دستگاه ها از مخلوط کردن با خرد کردن قابل تغییر است. به این نکته توجه داشته باشید که تمام مخلوط کن های جدید برای این امکانات دکمه های جداگانه دارند و برخی از آن ها دارای کلید کنترل سرعت تیغه هستند. در برخی مدل ها سرعت را بین حداقل تا حداکثر مشخص می شود در حالی که برخی دیگر دارای ۱۶ سرعت متفاوت هستند. شایع ترین نوع موجود در بازار دارای سه سرعت آهسته، متوسط و سریع می باشد.

مخلوط کن های غوطه وری
مخلوط کن غوطه ور دارای و شکل عمودی است. از بالای ظرفی که غذا آن قرار داده شده است وارد ظرف می شود و مخلوط کن به صورت عمودی نگه داشته می شود تا مخلوط شدن یا خرد کردن را شروع کند.
دکمه های کنترل در کنار دسته و تیغه ها در پایین قرار دارند.

برخی از این مخلوط ها با کاسه ای مخصوص قرار دادن غذا و نوشیدنی و بعضی از آنها به تنهایی فروخته می شوند در نوع دوم از ظروف آشپزخانه خود استفاده می کنید. پس از قرار دادن غذا در ظرف، می توانید مخلوط کردن را انجام دهید.
این نوع برای افرادی که فضای کافی ندارند و افرادی که می خواهند با دستور های سریع غذا ، مانند خرد کردن سبزیجات برای سوپ تهیه کنند مناسب است.

همچنین این نوع برای افرادی که مایل به حرکت هستند و روی زوایای خاصی تمرکز می کنند مناسب است ، شما می توانید تیغه ای را که می خواهید در ظرف قرار دهید و حرکت دهید. در این نوع تیغه نیز می تواند تغییر کند.
حالا بعد از بررسی دو نوع از مخلوط کن ، به بررسی سایر ویژگی هایی که نیاز است بررسی شوند می پردازیم.

ظرفیت مخلوط کن
اگر تصمیم به خرید یک مخلوط کن سنتی دارید، باید پاسخ سوال زیر را بدانید: خانواده شما از چند فرد بالغ تشکیل شده است؟ پاسخ این سوال به شما کمک می کند ظرفیت مخلوط را تعیین کنید.
معمولا ظرفیت ظرف ها بین ۰/۲ لیتر تا ۲ لیتر متغیر است. اگر به تنهایی زندگی می کنید و برای تهیه آبمیوه و کوکتل به یک مخلوط بزرگ نیاز دارید، کوچکترین ظرفیت برای شما مناسب خواهد بود. اگر شما یک خانواده متوسط دارید، یک مخلوط کن ۱/۵ لیتر خوب خواهد بود، اما اگر شما یک خانواده بزرگ دارید، یک مخلوط کن با ظرفیت ۲ لیتر یا بیشتر مناسب شماست.
فاکتور اصلی خرید مخلوط کن ، تعیین ظرفیت مناسب تعداد افراد خانواده است ، ظرفیت مخلوط کن یکی از مهمترین مشخصات آن است. مخلوط کن های با ظرفیت کمتر نسبت به مخلوط کن های بزرگ ارزان تر هستند و بیشتر مخلوط کن های موجود در بازار دارای ظرفیتی بین ۱ لیتر (۴ فنجان) و ۱/۷ لیتر (۷ فنجان) هستند.

تیغه مخلوط کن و تمیز کردن آن
اکثر مخلوط کن ها دارای تیغه استیلی ضدزنگ و با قابلیت جدا شدن هستند، بنابراین شما به راحتی می توانید آنها را جدا کرده و تمیز کنید. بسیاری از مارک های جدید بیش از یک تیغه ارائه می دهند که شما بتوانید از میان آن ها انتخاب کنید.در زمان خرید یک مخلوط کن می توانید تیغه استیلی ، تیغه پلاستیکی و سایر انواع دیگر را انتخاب کنید.
برخی از مدل های قدیمی دارای تیغه های غیر قابل جابجایی هستند که باعث می شود تمیز کردن ظرف یک کار دشوار باشد. مطمئن شوید که مخلوط کن را با تیغه های قابل جابجایی خریداری می کنید تا بتوانید آنها را به راحتی تمیز کنید.

جنس مخلوط کن
برخی از مشتریان تفاوت بین ظروف پلاستیکی و شیشه ای را نمی دانند! جنس مخلوط کن را می توان به سه نوع زیر تقسیم کرد:
ظرف شیشه ای: این نوع از ظرف ها دارای قابلیت استفاده آسان هستند، اما با توجه به شکننده بودن آن ها باید با توجه بیشتری از آن ها استفاده کرد. در صورت بی توجهی ظرف می شکند و باید ظرف دیگری خریداری کنید.
ظرف پلاستیکی: معمول ترین نوع است ، از مخلوط کن های با ظرف شیشه ای سبک تر است و در برابر ضربه و افتادن مقاوم است. همچنین قیمت این نوع مقرون به صرفه است و اگر بشکند یا به هر شکلی آسیب ببیند می توان به راحتی آن را جایگزین کرد.
ظروف استیل ضد زنگ: اگرچه این نوع به سادگی تمیز می شوند اما این ویژگی متداول نبوده و به صورت محدود در نظر گرفته می شود. بعضی از کاربران معتقدند که ممکن است استفاده از آن طعم غذا و نوشیدنی را تحت تاثیر قرار دهد. مهمترین ویژگی در ظروف استیل ضد زنگ نشکن بودن آن است.
پایه مخلوط کن نیز در دو نوع ارائه می شود: پایه پلاستیکی و پایه استیل ضد زنگ که پایه استیل ضد زنگ ایمن تر و محکم تر است.

قدرت مخلوط کن
باید به قدرت مخلوط کن نیز توجه داشت زیرا این نوع ویژگی غذاهایی را که می توانید در مخلوط کننده قرار دهید را مشخص می کند. سبزیجات و میوه ها نیاز به مخلوط کنی با قدرت بالا دارند. اکثر مخلوط کن ها قدرتی بین ۳۰۰ تا ۷۰۰ وات دارند و به سه دسته اصلی تقسیم می شوند:
مخلوط کن هایی با قدرت ۳۰۰ وات: این نوع می تواند انواع مختلف مواد غذایی را مخلوط ، ترکیب و خرد کند.
مخلوط کن هایی با قدرت بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ وات: این نوع برای تهیه آب و کوکی ها بهترین گزینه است.
مخلوط کن های با قدرت ۷۰۰ وات یا بیشتر:این نوع می تواند دانه های قهوه را خرد کند.
هنگامی که به فروشگاه می روید و یک مخلوط کن با قدرت یک واحد قدرت اسب پیدا کنید، می توانید به راحتی قدرت آن را با دانستن اینکه هر واحد قدرت اسب برابر است با ۷۳۵ که کمی بیشتر از ۷۰۰ وات است، به وات تبدیل کنید.

سرعت مخلوط کن

تفاوت دیگر میان مخلوط کن ها تفاوت سرعت های آنها است. برخی از مخلوط کن ها دارای ۳ سرعت هستند: آهسته، متوسط و سریع.
این نوع رایج ترین است اما برخی از مخلوط کن ها بیش از ۱۶ سرعت مختلف دارند که از طریق یک کلید که معمولا بر روی پایه قرار دارد کنترل می شوند.
بسیاری از کارشناسان معتقدند که مخلوط کن با بیش از ۳ سرعت با توجه به اینکه در مخلوط کن فقط به سه سرعت نیاز دارید کاربردی ندارد، زیرا خرد کردن یخ که نیاز به سریعترین سرعت است با سرعت سوم انجام می شود.

کنترل و برنامه های چندگانه
برخی از مخلوط کن ها دارای برنامه های مختلف ترکیب و همچنین چند نوع سرعت هستند. این ویژگی به کاربر این امکان را می دهد فقط برنامه را تنظیم کند، ظرف را پر کند و مخلوط کن را برای انجام کار روشن کند.
دکمه ها معمولا در صفحه کنترل قرار می گیرند و این نکته نیز قابل ذکر است که برخی از کنترلر ها دارای صفحه لمسی هستند. مهمترین نکته این اسن که مخلوط کنی را انتخاب کنید که به آسانی بتوانید آن را تمیز کنید.
گزینه های مخلوط کردن بین مخلوط کردن ، آهسته ترکیب کردن ، خرد کردن ، برش دادن و کوبیدن متغیر هستند.
گزینه آهسته خرد کردن برای مناسب زمانی است که می خواهید مواد را با شیر برای رسیدن به غلظت مورد نظر ترکیب می کنند. خرد کردن مناسب زمانی است که سبزیجات را برای تهیه سوپ آماده کنید. برای برش میوه ها و سبزیجات به قطعه های مکعبی کوچک برش دادن مناسب است و در حالی که می خواهید آب چیزی را بگیرید گزینه کوبیدن مناسب می باشد.
گزینه های و برنامه های مختلفی برای مخلوط کن وجود داردکه شما می توانید چیزی متناسب با نیاز خود را انتخاب کنید. موارد ذکر شده در بالا گزینه های اصلی در مخلوط کن هستند ، اما این بدان معنا نیست که همه مخلوط کن ها این گزینه ها دارند ، برخی از آنها کمتر و برخی بیشتر این گزینه ها در خود جای می دهند.

خلاصه

هنگام تصمیم گیری برای خرید یک مخلوط کن جدید، اول باید آنچه را که نیاز دارید انتخاب کنید: یک مخلوط کن سنتی یا یک مخلوط کن غوطه وری! مخلوط کننده های سنتی متداول تر هستند، اما در فضای آشپزخانه نیاز به فضای بیشتری دارند.
پس از انتخاب نوع ، باید موارد زیر را بررسی کنید:
مخلوط کن را با توجه به ظرفیتی که نیاز دارید انتخاب کنید ، این را می توان با تعداد اعضای خانواده و قصدتان از خرید مخلوط کن (چگونه از آن استفاده می کنید) تعیین کنید.
مخلوط کنی را انتخاب کنید به راحتی تمیز شود ، پره های قابل جابجایی و دارای تیغه های مختلف را در نظر داشته باشید.
جنس ظرف و پایه را انتخاب کنید. برای ظرف سه گزینه وجود دارد: شیشه ، پلاستیک و استیل ضد زنگ و برای پایه دو گزینه دارید: پلاستیک یا استیل ضد زنگ.

قدرت مناسب را انتخاب کنید.
سرعت و برنامه های مورد نیاز خود را انتخاب کنید.
اگر این راهنمایی ها را دنبال کنید و تصمیم بگیرید که چه چیزی نیاز دارید ، تضمین می کند که شما یک مخلوط کن که نیاز شما را برآورده می کند را انتخاب کرده اید. به یاد داشته باشید که مخلوط کن را در محدوده بودجه خود انتخاب کنید.

پیش از خرید باید زیرک باشید!

منبع:

https://jo.labeb.com/en/article/blender-buying-guide-98

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *